page banner

Rep results 2020


Published on 13th October 2020 at 11:00.

Student Reps are one of the ways that your Students' Union represents your academic interests. Reps are elected by the student body to ensure your voices are heard in the decisions that will impact you through collecting your feedback, and presenting your opinions to staff at the Union and University.

This year we have also introduced Green Reps and International Reps in some schools. The following have been elected into these new positions:

 

Green Reps

School

Rep position

Name

Psychology

Green

Tushti Sharma

Global

Green

Ellen Wragg

Global

Green

Georgia Mcardell

LifeSci

Green

Sarah Osborn

Business

Green

Verity Carter-Johnson

 

International Reps

School

Rep position

Name

Psychology

International PG

Bushra Farooq

Psychology

International UG

Tushti Sharma

 

Regular reps

Your rep has now been elected, find out who is representing you below:

Rep positions

Name

1st yr Childhood and Youth - Rep

Kelli Snow

1st yr Social Work - Rep

Richard O'Leary

1st yr UG Accounting and Finance - Rep

Adam Thomlinson

1st yr UG Accounting and Finance - Rep

Sohil Parekh

1st yr UG American Studies - Rep

Blue Cain

1st yr UG Art History - Rep

Sannah Dyer

1st yr UG Biomedical Sciences - Rep

Lucy Evans

1st yr UG Biomedical Sciences - Rep

Mifrah Faisal

1st yr UG Criminology - Rep

Alina Vincent

1st yr UG Economics - Rep

Blaine Demosthenous

1st yr UG Geography BA - Rep

Karen Brown

1st yr UG Informatics - Rep

Thomas Harwood

1st yr UG International Development - Rep

Engy Hashem

1st yr UG International Development - Rep

Darcy Wood

1st yr UG International Relations - Rep

Amatorahman Abaoub

1st yr UG Law - Rep

Amanda Horzyk

1st yr UG Law - Rep

Porya Pourandi

1st yr UG Management - Rep

Hassan Ahmad

1st yr UG Management - Rep

Mohamed Chouaibi

1st yr UG Mathematics - Rep

Elena Salvadori

1st yr UG Mathematics - Rep

Joseph Buckridge

1st yr UG Physics and Astronomy - Rep

Elenor Hibbett

1st yr UG Physics and Astronomy - Rep

Kofi Boadu

1st yr UG Psychology - Rep

Cemaliye Bergun

1st yr UG Psychology - Rep

Reece Sewell

1st yr UG Psychology - Rep

Karolina Mikołajczyk

1st yr UG Strategy and Marketing - Rep

Zachary Conlon

2nd yr Accounting and Finance - Rep

Snigdha Maharjan

2nd yr Accounting and Finance - Rep

Liam Ellis

2nd yr BSMS - Rep

francisca darko

2nd yr BSMS - Rep

jimena abdeledo vilarino

2nd yr BSMS - Rep

Zahra Batool

2nd yr BSMS - Rep

Awa Tansie

2nd yr Social Work - Rep

Prapassorn Smith

2nd yr UG Biomedical Sciences - Rep

Rosie Burgess

2nd yr UG Chemistry - Rep

Jared Belsher Wells

2nd yr UG Criminology - Rep

Phoebe Bates

2nd yr UG Ecology and Zoology - Rep

David French

2nd yr UG Economics - Rep

Esen Savk

2nd yr UG Economics - Rep

Rasat Bajwa

2nd yr UG Geography BA - Rep

Sam Browning

2nd yr UG International Development - Rep

Rebekah Fleming

2nd yr UG International Development - Rep

Siriol Whomsley

2nd yr UG Law - Rep

George Grammer-Taylor

2nd yr UG Law - Rep

Stephanie Okine

2nd yr UG Management - Rep

Lena Struyven-Garcia

2nd yr UG Mathematics - Rep

Phoebe Valentine

2nd yr UG Mathematics - Rep

Julian Pigera

3rd yr UG Media and communcations - Rep

Georgia Shakeshaft

2nd yr UG Neuroscience - Rep

Lucia San Martin

2nd yr UG Physics and Astronomy - Rep

Moses La Trobe-Bateman

2nd yr UG Physics and Astronomy - Rep

Violetta Korbina

2nd yr UG Politics - Rep

Eve Ashdown

2nd yr UG Psychology - Rep

Lucy Judson

2nd yr UG Psychology - Rep

Cerys Davies

2nd yr UG Psychology - Rep

Polly Barber

2nd yr UG School of English - Rep

Cameron L Baldwin

2nd yr UG School of English - Rep

Lauren Bryan

2nd yr UG Sociology - Rep

Amy Wellhofer

2nd yr UG Strategy and Marketing - Rep

Deborah Chircop

2nd yr UG Strategy and Marketing - Rep

Ivan Weiss\

3rd yr BSMS - Rep

HUSAM AL MALIKI

3rd yr UG Chemistry - Rep

Carina Hobbs

3rd yr UG Informatics - Rep

Erica Saffron Wakui-Macfarland

3rd yr UG Informatics - Rep

Jonathan Morris

3rd yr UG Physics and Astronomy - Rep

Callum Yardley

3rd yr UG Physics and Astronomy - Rep

Poppy Joshi

3rd yr UG American Studies - Rep

Gloria Olajide

4th yr UG Chemistry - Rep

Huyen Le

4th yr UG Mathematics - Rep

Iymaan Morris-Zepherin

4th yr UG Physics and Astronomy - Rep

Natalie Allen

4th yr UG Physics and Astronomy - Rep

Ross Denyer

5th yr BSMS - Rep

James Scott

5th yr BSMS - Rep

Gemma Hayward

5th yr BSMS - Rep

Matt Williams

Art History PGR - Rep

Sarah French

Biochemistry PGR - Rep

Mojtaba Nasiri

Business, Management and Economics Foundation - Rep

Takudzwa Mazura

Cancer Cell Biology and Genetic Manipulation PGT - Rep

Rebecca Sainty

Education PGR - Rep

Gillian Emerson

English PGR - Rep

Ashley Barr

English PGT - Rep

Ryan Seath

Experimental Psychology PGT - Rep

Jonah Atkins

Final Year Philosophy, Politics and Economics Rep - Rep

Mert Kiper

Final Year UG Ecology and Zoology - Rep

Adele Clayden

Final yr Accounting and Finance - Rep

Danielle Tennent

Final yr Accounting and Finance - Rep

Tomasz Martin

Final yr Childhood and Youth - Rep

Jennifer Harle

Final yr Social Work - Rep

Cherie Trott

Final yr Social Work - Rep

Kayleigh Fahey

Final yr UG Anthropology - Rep

Ophelia Mancey

Final yr UG Biochemistry and Genetics - Rep

Alina Mihalovits

Final yr UG Biomedical Sciences - Rep

Waqar Ahmed

Final yr UG Economics - Rep

Charles Fawbert

Final yr UG Economics - Rep

Imogen Bakhtiari

Final yr UG Geography BSc - Rep

Tasmin Schofield

Final yr UG International Development - Rep

Elan Brooks

Final yr UG International Development - Rep

Tamima Chowdhury

Final yr UG International Relations - Rep

Aditi Srivastava

Final yr UG International Relations - Rep

Yeram In

Final yr UG Law - Rep

Cerys Gunn

Final yr UG Management - Rep

Antoniu Muresan

Final yr UG Management - Rep

Mohammed Mohibb

Final yr UG Neuroscience - Rep

Neeraj Lalji

Final yr UG Neuroscience (Medical and Cognitive) - Rep

To be confirmed

Final yr UG Politics - Rep

Stella Cooper

Final yr UG Psychology - Rep

Zobia Marfani

Final yr UG Psychology - Rep

Ellena Noorbakhsh

Final yr UG Psychology - Rep

Rachel Heptonstall

Final yr UG Sociology - Rep

Tristan Mason

Final yr UG Strategy and Marketing - Rep

Austin Hillock

Final yr UG Strategy and Marketing - Rep

Constanza De Osma Arreciado

Foundation UG Physics and Astronomy - Rep

Kofi Boadu

Geography PGT Climate Change - Rep

Hannah Tomsett

IDS PGT - Rep

Matthew Moors

MSc International Education and Development - Rep

Aiman Al-Wesabi

International Relations PGT - Rep

Mohamed Abdulhakim Mohamed Lagha

Law PGT - Rep

Kathleen Abbie Jean Wootton

MA Gender Studies - Rep

Marion Jochmans

MA Social Work year 1 - Rep

Adait Astha Gurung

Mathematics PGT - Rep

Matthew Van Yperen

Media, Film and Music PGR - Rep

Razan Ghazzawi

Media, Film and Music PGR - Rep

Kate Meakin

Physics and Astronomy PGR - Rep

Sean Moore

Physics and Astronomy PGR - Rep

Zoe Earnshaw

Physics and Astronomy PGT - Rep

Hongxu Guo

Politics PGR - Rep

Albertus Schoeman

Psychology PGR - Rep

Anthony Collins

Psychology PGR - Rep

Laura Chapman

Psychology PGR - Rep

Silvia Anderle

Social Work PGR - Rep

May Nasrawy

Strategy and Marketing PGT - Rep

Mubita Simataa

Strategy and Marketing PGT - Rep

Fleur Elizabeth Walsh

2nd yr primary and early years ed

Isabel Molinos Sanchez

BSMS reps

Rep positions

Name

1st yr BSMS - Rep

Zainab Zamani

1st yr BSMS - Rep

Pubudika Punchihewa

1st yr BSMS - Rep

Josie Hardcastle

1st yr BSMS - Rep

Augusta Paulikaite

3rd yr BSMS - Rep

Lia Hart

3rd yr BSMS - Rep

Lavina Mital

3rd yr BSMS - Rep

Eleanor Swift

4th yr BSMS - Rep

Alex Ransome

4th yr BSMS - Rep

Bradley Stewart

4th yr BSMS - Rep

Tom Copeland

4th yr BSMS - Rep

Farazi Virk

5th yr BSMS - Rep

Helena Cook


Find out more about our elections.